I dag ble boken «Rytme Presisjon Eleganse, Musikk og drill gjennom tre århundrer» lansert på Ringve Musikkmuseum – foran en fullsatt sal.

Klokken 11.00 var det klart for lansering. Gardemusikken innledet arrangementet fra scenen, før presidenten i HM Kongens Gardes Befalsklubb, Jan Magnus Brekkhus, ønsket velkommen og fortalte om bakgrunnen for bokprosjektet, hvordan boken har blitt til – og hvorfor nettopp Ringve var valgt som arena for lanseringen.

En av de første musikalske milepælene i Gardemusikkens historie ble deretter hentet frem. Den første gardemarsjen som ble komponert, ble fremført av en besetning på seks mann fra Gardemusikken – slik den den gang ble spilt.

Tidligere nestkommanderende i Garden, nå pensjonist, Rune Brekke, har også et poetisk talent. Han fremførte sin kantate – en hyllest til 3. gardekompani – før Gardemusikken fortsatte med Valdresmarsj.

Så var det redaktør Erling Eikli sin tur, sammen med Einar Hols Clausen har han skrevet og redigert boken. Med stor entusiasme fortalte han om innholdet og arbeidet bak verket. Presentasjonen ble møtt med stor applaus fra salen.

Interessen for boken har vært stor helt frem mot lanseringen. Mange hadde allerede forhåndsbestilt boken gjennom Befalsklubbens nettbutikk, og under lanseringen var det også stor interesse for å kjøpe boken direkte fra standen til dagens «tattoopris». Alle bøkene ble solgt!

Gardemusikken fortsatte med Gardemarsj av 1933, før Gardesjef, oberstløytnant Emil Ottesen, gikk på scenen.

Ottesen har selv vært sjef for 3. gardekompani, musikk- og drillavdelingen, og uttrykte stor takknemlighet for boken slik den nå foreligger. Han rettet en særlig takk til bokkomiteen – og til Odd og Ole Robert Reitan, som har gjort det mulig å realisere bokprosjektet.

Mot slutten av lanseringen takket Brekkhus alle som gjennom arbeidet med boken har bidratt med informasjon, innspill, historier og innhold.

Så kom et av dagens helt spesielle øyeblikk:

Urfremføring av «Gardens vaktmarsj»

Den tjenestegjørende musikkgardisten Oscar Danielsen har komponert «Gardens vaktmarsj», og marsjen ble i dag fremført for første gang av dagens Gardemusikk.

En verdig og symbolsk avslutning på en lansering som på mange måter bandt sammen historien, tradisjonene og dagens Gardemusikk.

Et kraftig regnvær over Trondheim gjorde at den planlagte drilloppvisningen ble avlyst.

En stor dag for HM Kongens Gardes Befalsklubb – og for alle som har bidratt til å dokumentere historien om Gardens musikk- og drillavdeling.